Програмування та правила написання якісного коду

програмування java python javascript

Як стати хорошим програмістом? Це просто, потрібно виконувати наступні правила програмування!

Вивчення програмування є досить веселим та цікавим заняттям. Люди які розуміють про що мова, мене однозначно підтримають. Але як на рахунок написання якісного коду? Це вже зовсім інше запитання, на яке звертають увагу далеко не всі розробники. Вони просто не вміють робити свою роботу якісно та зрозуміло. В переважній більшості, під час розробки програмного забезпечення, вони просто намагаються розібратися в коді, який був написаний перед ними. Або ж роблять додаткові правки тільки для того, щоб забезпечити новий мінімальний функціонал. А про наслідки такої роботи вони ж звичайно не задумуються. Власне, тут постає цілком логічне запитання: як можна поміняти дану ситуацію? Я б сказав, що варто дотримуватися культури в написанні коду. Дотримуватися правил написання коду, які можна порівняти із загальноприйнятими правилами поведінки в суспільстві. Якщо ви їх дотримуєтеся, то ви спеціаліст своєї справи. І в цьому дописі, я підготував для вас наступне.

10 корисних правил програмування

 1. Писати дружній до людей програмний код
 2. Бути організованою людиною
 3. Спочатку планувати, а потім писати код
 4. Писати зрозумілий в керуванні код
 5. Знати міру в функціоналі програми
 6. Вчитися на помилках
 7. Користуватися якісним редактором коду
 8. Використовувати контроль версій
 9. Без додаткових прототипів
 10. Завжди вчитись чомусь новенькому

Використовуючи дані правила, ви станете надійним та якісним розробником програмного забезпечення. Програмування в прямому сенсі стане вашим другим життям і цим будуть користуватися багато професіоналів в IT індустрії. Насамперед, кандидати які будуть використовувати подані нижче правила, стануть бажаними для hr-працівників з work.ua, rabota.ua або dou.ua. В роботі я рекомендую використовувати крипто-браузер Brave. Це стосується як роботи та і розсилки резюме по вищеподаним веб-сайтам. А зараз максимально детально ознайомтесь з поданими нижче правилами. Вони мають пряме відношення до вашої кар’єри та матеріального благополуччя. Тільки той хто буде використовувати подані принципи у валасній кар’єрі зможе стати насправді успішним.

прогрумування дружній до людей програмний код

1. Писати дружній до людей програмний код

Першим, і на мою думку базовим правилом програміста є написання зрозумілого для людей програмного коду. Ви повинні зрозуміти той факт, що зараз вами пишеться код не тільки для машин, а й для інших програмістів у майбутньому. І правилом хорошого тону, буде написати программу максимально зрозуміло. Серед досвідчених програмістів навіть існує наступна приказка. “Якісно написати програму це всеодно що власнорус створити поему”. На мою думку це досить справедливо, а ви як гадаєте? Не соромтесь, пишіть власну думку в коментарях в кінці даного допису. Нижче подані декілька правил, що допоможуть розробникам ПЗ зробити код максимально доступним та зрозумілим.

 • Дотримуватися послідовності в назвах – наприклад, якщо ви назвете перемінну з підкреслення в першій букві, то вам слід дотримуватися такої назви під час написання всього коду. В тому разі, якщо програма створюється групою людей, дуже рекомендую обговорити усі моменти з назвами перед тим як ви почнете писати свій код.
 • Зрозумілі назви перемінних та методів – одне з самих очевидних правил цього списку. Назви перемінних та методів повинні наякраще і найзрозуміліше описувати, що ж саме робить ваш код. До прикладу, якщо ви маєте незрозумілу абревіатуру на кшталт Sort_PT то це може збивати з пантелику. Спробуйте краше назвати Sort_PostType щоб розуміти даний кусочок коду краще.
 • Правильно розставлені відступи – правильно розставлені відступи роблять справжню магію! За допомогою звичайної кнопки TAB ви зможете внести ясність навіть в самий незрозуміло написаний кусок коду. За допомогою даної кнопки, ви зможете редагувати даний код з повним розумінням того, як працює програма.

2. Бути організованою людиною

Окрім чистоти коду та його структури, також допомагає організація людини, що його писала. Надзвичайно важливим є організовано згрупувати код, щоб дозволити його легку модифікацію. Повірте, що це дуже важливо. І якщо вам доводиться декілька разів скролити сторінку знизу-вгору щоб знайти потрібний кусок коду, варто попрацювати над структурою написання програмного забезпечення. Немаловажливим, є те щоб ви не запихали увесь код в один скрипт. Це може здаватися досить зручним, щоб мати більш ніж 5000 рядків коду в одному файлі. Але подумайте про налагодження программи. В процесі software debug, буде неабияк важко просто згадати які назви методів було використано в тому чи іншому місці. Тому рекомендується завжди думати про легкість внесення змін. Найкращим виходом з даної ситуації, буде розділяти код по його основним функціям. Наприклад інтерфейс, анімація, розширення і тд.

планувати написання коду

3. Спочатку планувати, а потім писати код

Хтось може сумніватись, але це правило також є дуже важливим. Критично необхідно знати, що саме повинна робити ваша програма перед тим як ви перший раз натиснете на клавіатуру. В світі програмування мати конкретний план є дуже важливим, перед тим як починати писати свій додаток на Android, новий e-commerce проект або ж багатофункціональну бібліотеку для GitHub. Написати меню є завданням простим. Але що як воно повинно бути адаптивне і повинно мінімузуватися, коли користувач знаходиться в самому кінці вашої сторінки? В сухому залишку виходить наступне. Якщо програміст не має конкретного плану, то це призводить до психологічного вигорання та депресії. Отже, варто бути завбачливим програмістом. Потрібно по пунктам розуміти, що ваша програма буде робити. А вже маючи ці дані, ви з легкістю знайдете рішення. Нижче поданий приклад правильного планування в розробці ПЗ. Ви зможете взяти даний приклад за основу під час написання власного коду.

 • Використовувати Bootstrap як адаптивний фреймворк;
 • Створити меню навігації;
 • Додати .navbar-fixed-top до меню;
 • Використовувати скрипт jQuery для розробки адаптивного меню;
 • Якщо користувач гортає сторінку вгору, потрібно змінити розмір меню ще один раз.

Маючи даний план, програмування не здається таким тяжким. Програмісту потрібно лише розібратися з деякими нюансами. Наприклад, як можна змінити розмір логотипу вебсайту відповідно до розмірів його меню. Необхідним є вияснити, чи потрібно міняти розмір випадаючого меню. Як тільки ви знайдете відповіді на дані питання, то якісно зробити меню буде неймовірно просто.

писати зрозумілий програмування код

4. Писати зрозумілий в керуванні код

Повірте мені, ви не хочете міняти десятки перемінних. Це того не варте, можу вам це сказати з власного досвіду. В моєму житті були моменти, коли я не зважав на це правило. З усією впевненістю можу сказати, що це були важкі часи. Але з того часу, на своїх помилках я зробив наступний висновок. Потрібно писати код таким чином, щоб він вимагав наймен можливу кількість ручних правок. І тут постає логічне запитання. Як саме цього можна досягти? Для цього потрібо використовувати array. Цей елемент чудово підходить, якщо необхідно зберегти декілька перемінних. Окрім цього методу, існують й інші більш динамічніші методи, що дозволяють додавати, отримувати та упорядковувати дані в різних мовах програмування. Наприклад List та LINQ для C#. Тому варто бути в курсі нових трендів. Візьміть собі за звичку періодично перевіряти наявність нових бібліотек, плагінів та додаткових можливостей в обраній мові.

5. Знати міру в функціоналі програми

Проходить час і ми стаємо більш досвідченіші в програмуванні. Відповідно, ми починаємо створювати більш комплексні та складніші рішення. А любі складнощі в такому процесі як програмування, в більшості випадків вимагають більшої кількості програмного коду. І все було б нічого, коли діло доходить до налагодження функціонування программи. Тоді програміст стикається з труднощами. Дані трудності виникають від того, що він просто “перегрузив” свій код зайвими даними. В результаті маємо баги, глюки та несправності в функціонуванні ПЗ. Щоб уникнути цього, рекомендую перед початком розробки відповісти собі на запитання: “Що саме повинна виконувати моя програма?”. Маючи цілком конкретну відповідь на це запитання, правильно а саме головне лаконічно написати свій код стає набагато простішим завданням.

6. Вчитися на помилках

Якщо ви маєте код, то як не крути, але ви будете мати глюки та збої. На мою думку це очевидно. Яким би ти крутим програмістом не був, але всеодно доведеться фіксити великі та маленькі неполадки. Адже написати код без помилок є завданням неможливим. І у вирішенні цієї проблеми, вам знадобляться навики налаштовування функціоналу програми. Або на мові програмістів, debugging skills. Маючи відмінні скіли в налаштуванні функціоналу програми, провести повністю debug process не буде суперважким завдання. Між іншим, існують якісні дебагери що використовуються програмістами в розробці програмного забезпечення. Візьміть як приклад Firebug for Javascript. Він йде в комлпекті з такими корисними функціями, як: визначення помилок, перевірка функціоналу і тд. Якщо говорити про таку IDE як Xamarin Studio, то вона має вбудований багатофункціональний дебагер. І його вивчення може зробити ваше життя набагато легшим.

intellij idea

7. Користуватися якісним редактором коду

Використання правильних редакторів коду, може зробити ваше життя набагато легшим. Задумайтеся на секундочку, ви б хотіли писати код в якомусь невідомому нікому редакторі? В рекдаторі який не має можливості перевірити написання або підключити додатковий плагін. Я думаю що ні. Кожен з нас вибирає для себе найякіснішу IDE що існує на сьогоднішній день саме для його мови програмування. Я пишу додатки для Android. Відповідно пишу в Android Studio. Це багатофункціональна IDE, до якої можна підключити багато корисних плагінів. Весь список рекомендованих Android планів ви можете прочитати, якщо перейдете за наступним лінком.

До чого я веду? Та до того, що потрібно вибирати IDE більш скурпульозно. З нею вам буде потрібно жити та творити програми багато років. І дуже важливим є те, щоб вона працювала як найкраще. Якщо ви пишете на Java то можете також звернути увагу на Eclipse та IntelliJ IDEA. Остання є продуктом компанії JetBrains. Вона створила класний туторіал по навчанню. Оцінити його ви зможете перейшовши по цьому лінку. Він дозволить вам прокачати володіння такими мовами як Java, Python та Kotlin. Дуже рекомендую вам даний курс, так як він дозволить вам створити власні проекти які можна буде додати у власні резюме. Це буде великим плюсом, коли прийде час влаштовуватись на першу роботу. Адже роботодавець в першу чергу дивиться на конкретні кейси, що ви зробили власноруч. Якщо вони варті уваги, то роботадавець з великою вірогідністю надасть перевагу вашій кандидатурі, виділивши вас з поміж інших кандидатів.

Використовувати контроль версій git github

8. Використовувати контроль версій

Як не крути, але настене момент і ви обовязково захочете повернутись до давнішньої версії коду. Ваша програма банально перестане працювати і ви захочете повернутись назад. Ну ось наприклад, ваша помилка включає декілька файлів в базі, а деякі з них були модифіковані декілька місяців тому. І що тоді робити? Як відвернути усі зміни, що були зроблені вам за увесь цей час? Звичайно ж, можна банально переписати весь код заново. Але це буде контрпродуктивно. В таких випадках, я рекомендую використовувати контроль версій.

Особисто я надаю перевагу Git. На моюу думку, це найпопулярніша система контролю версії з безліччю корисної онлайн документації. З Git, ви можете створювати скільки завгодно версій вашого ПЗ. Це досить складна система з безліччю корисних функцій. Комусь вона може навіть здатися занадто складною. Можливо так воно і є, тому що з самого початку Git створювався для командної роботи. Але рано чи пізно, вам всеодно доведеться використовувати таку систему. Це очевидно. Тому, рекомендую почати це раніше за інших. В наш час, освоїти Git буде досить просто якщо ви маєте до цього бажання. Весь процес буде спрощений великою кількістю безкоштовних матеріалів та відеоуроків доступних в мережі інтернет.

додаткові прототипи програмування

9. Без додаткових прототипів

Написання коду 24/7 та налаштування функціонування ПЗ можуть призвести до емоційного та фізичного вигорання людини. Дехто з програмістів робить прототип своєї роботи навіть перед тим як вона буде офіційно закінчена. Особисто я вважаю що це не завжди є праильним рішенням. Я думаю так тому, що створення прототипу часто в психологічному плані дозволяє людині відсторонитись від роботи та зайнятись чимось іншим. Наприклад пограти в ігри на ps4, подивитись нову серію “І мертві підуть” або просто поспати. Тому я рекомендую не переривати свій проект на додаткові екстра прототипи. Краще довести роботу до логічного завершення а вже потім відволікатися на різні побічні справи та завдання.

програмування самовдосконалення

10. Програмування передбачає постійне самовдосконалення.

В даній сфері ви можете припинити роботу досить швидко. Не я перший висловив цю думку. Але я хочу її донести до вас в моєму дописі. В історії існує багато мов та підходів програмування, які стали неактуальними рік,два або десять років тому. Індустрія дуже швидко міняєть, з’являються нові мови, фреймворки та методи. Якщо ви хочете буде затребуваним спеціалістом, вам завжди буде потрібно самовдосконалюватися. Це факт, який не підлягає обговоренню. Навіть якщо ви закінчили відповідний факультет в таких універах як Гарвард або Йель, то не факт що ви автоматично будете затребуваним спеціалістом. “Вчитись, вчитись і ще раз вчитись“. З цим девізом ви повинні прокидатись та засинати кожен раз, якщо обрали для себе професію програміста.

А який самий кращий шлях до навчання? Не тільки читайте, а й закріплюйте на приктиці. Кидайте собі виклики маленькими проектами, постійно збільшуючи їх складність. Таким чином, ви зможете вивчити нову техніку за відносно короткий період часу. Потрібно насолоджуватись усіма процесами. І постіно тримати в голові таку думку: “Чим більше я пишу код, тим кращим програмістом я стану”.

Facebook Comments
Програмування та правила написання якісного коду
Догори