Ton – блокчейн платформа Павла Дурова, засновника Telegram

ton

Новітні розробки Дурова: криптовалюта Gram та блокчейн платформа Ton

Додому » Ton – блокчейн платформа Павла Дурова, засновника Telegram

До 31 жовтня 2019 року розробники ios та android додатку Telegram пообіцяли інвесторам запустити блокчейн-платформу TON, прямого конкурента Libra від Facebook. Оплата послуг криптовалютою Gram та багато інших сервісів будуть включені в функціонал даної платформи. Якщо ж їм це не вдасться, то ймовірно їм доведеться повернути гроші інвесторам цього перспективного проекту. Я в свою чергу розібрався в опублікованій недавно технічної документації і дав відповіді на найчастіші запитання про TON, грунтуючись на загальнодоступних данних.

10 фактів про нову розробку

ton telegram developer

10) Коли Дуров запустить проект?

До листопада розробники TON пообіцяли інвесторам запустити «бойову» версію своєї блокчейн-системи. Це не означає, що вони тут же впровадять кріптовалютні платежі в месенджер, запустять десятки сервісів або навіть дозволять працювати з TON комусь ще, окрім розробників. Але все ж таки судячи з численних перенесень початку тестування, більш імовірно, що до листопада в Telegram з’явиться якась обмежена можливість роботи з новою блокчейн платформою.

Запуск платформи співпаде з частковим вступом в силу поправок про суверенний рунет, які зобов’яжуть операторів зв’язку встановити обладнання, здатне фільтрувати трафік і блокувати заборонені ресурси, а також дозволяє Роскомнадзору при необхідності брати на себе централізоване управління рунетом. Втім, навряд чи це допоможе російському відомству нарешті заблокувати Telegram. Я не знаю, чи російська влада почне відразу користуватися новими можливостями і чи зможе до листопада технічно забезпечити якісь блокування, але можна припустити, що будь-які нові обмеження в рунеті будуть залучати до захищених від них продуктів Дурова нових користувачів. Тобто логіка та вигода Дурова тут досить просто. Чим більше людей будуть незадоволені якістю інтернет послуг в Росії, тим більше нових клієнтів будуть отримувати його інформаційні розробки.

9) Що таке Ton?

Якщо максимально спрощувати, дана платформа буде схожа на веб, тільки дуже захищений. Веб складається не тільки з сайтів – там також живуть програми, ігри, відеострімінг та навіть побутові прилади як кавоварки чи електрочайники. TON не буде обмежуватися криптовалютою та обміном повідомленнями через Telegram. Автори обіцяють включити безліч сервісів і дозволити всім бажаючим писати додаткові нові.

Наприклад, розробники обіцяють запустити систему платежів TON Payments, сховище файлів, анонімізатор, аналог сайтів і навіть свій DNS, що дозволяє перетворювати складні адреси в блокчейні в легкі та розумілі для читання. Очікується, що з’явиться навіть магазин додатків і можливість виведення коштів. Цілком ймовірно, що одним з перших платіжних шлюзів між TON і реальним світом стане німецька Wirecard – творець великої онлайн-платформи для різного виду електронних платежів і комерції.

В життя звичайних користувачів дана блокчейн платформа буде входити поступово, в міру зростання аудиторії, усвідомлення розробниками користі від TON і отримання інвесторами доходів. Не останню роль тут відіграють економічні успіхи TON і її криптовалюта, яка називається Gram.

money ton

8) Скільке це буде коштувати?

Аудиторія Telegram в 2018 році становила 200 млн користувачів, але за планом розробників незабаром повинна досягти 300 млн. Ще кілька місяців тому розробники в неофіційному опублікованому документі (зараз вже застарілому) говорили, що їм знадобиться кілька років, щоб набрати мільярд користувачів Telegram – ключової аудиторії сервісів TON.

Мінімальна оцінка TON, дана інвесторами при ICO, становить $ 3-4 млрд. Це можна порівняти з ВВП Південного Судану, в два рази менше, ніж ВВП Киргизії, в чотири рази менше, ніж ВВП Грузії і трохи менше квартальної виручки McDonald’s.

Для порівняння: у активів Facebook 2,5 млрд користувачів при оцінці самої компанії в $ 183 млрд.

Очікується, що після запуску TON сильно подорожчає. Навіть коли Gram ще не вийшов, а на кріптобіржі з’явився перший дериватив, забезпечений тільки очікуваннями, він за місяць на інтересі виріс в ціні вчетверо.

7) Як на цьому заробити?

Коротка відповідь: ймовірно, ви зможете це зробити десятками різних способів. Основний – торгівля криптовалютою Gram і похідними інструментами.

 • Усередині TON Gram буде універсальним розрахунковим засобом. Наприклад, плату в Gram отримуватимуть власники спеціальних сервісів валідаторів, які будуть підтверджувати чесність розрахунків усередині платформи.
 • Користувачам різних сервісів можуть платити в Gram. Наприклад, за виконання якихось реальних дій, перегляд реклами або підписку на канали в Telegram.
 • Традиційні «розумні контракти» дозволяють влаштувати в блокчейне щось на кшталт банку, де можна класти гроші на депозит або брати їх в кредит. Можливо, таке з’явиться і в TON.
 • Gram почне звертатися на кріптобіржах. Зараз, ще до емісії, на біржі Xena Exchange вже торгується його дериватив.
 • На початку цього року The Bell з’ясував, що команда TON веде переговори з кріптобіржамі в Японії, Китаї і Великобританії. Торги її криптовалюта, імовірно, розпочнуться в Азії, а саме – в Японії.
 • Довгострокові інвестиції – головна можливість заробітку. TON влаштований так, що кожен наступний Gram дорожче попереднього. Купівля на ранньому етапі забезпечує істотний повернення на інвестиції в майбутньому, що і зробило Gram привабливим для початкових інвесторів.

Ризик. Абсолютно незрозуміло, як до всього цього поставляться фінансові регулятори. Є ймовірність, що кріптовалютная система буде запускатися поступово, спочатку в тих країнах, де кріптовалютное законодавство максимально прозоро.

Фінансові регулятори і центробанки – головні організації, від яких залежить успіх TON. На відміну від урядів, які часто намагаються заборонити використання Telegram як сервісу (Іран, Росія), центробанк забезпечує легітимність самої ідеї. Без їх схвалення TON і вся його інфраструктура залишиться даркнета, а отже – не притягне великих грошей легальних гравців.

Хто буде все це контролювати

6) Хто буде все це контролювати?

Коротка відповідь: Павло Дуров і великі інвестори, які отримали право на великі обсяги Gram.

Відкритого списку інвесторів немає, так що регуляторами економіки спочатку виступатимуть кілька сотень великих власників токенов. Наскільки відомо, жодна державна установа не контролює і не регулює TON.

Ще на етапі попередніх продажів проект Дурова встиг залучити $ 850 млн від 81 інвестора, випливає з даних, опублікованих SEC. А потім, через кілька місяців, продав токенов (їх обмінюють на Gram) ще на $ 850 млн від 94 інвесторів. Тобто всього в TON було вкладено $ 1,7 млрд.

Серед російських інвесторів проекту – співзасновник Qiwi Сергій Солонін, який, за його словами, вклав в TON $ 17 млн, і співзасновник «Вімм-Білль-Данна» Давид Якобашвілі, проінвестувати $ 10 млн, а також структури Романа Абрамовича. У числі значимих західних інвесторів проекту ЗМІ називали найбільші фонди Кремнієвої долини Kleiner Perkins Caufield & Byers, Benchmark і Sequoia Capital. Вони, за даними FT, збиралися інвестувати в проект по $ 20 млн.

Головне, що потрібно знати: перераховані інвестори навряд чи допустять розгул наркоторгівлі, фінансування тероризму та інші порушення законодавства, в яких часто звинувачують Telegram. Вони зацікавлені у легальній інфраструктурі, що дозволяє якомога довше ростити вкладені кошти. Тому контрольні механізми, в тому числі привнесені ззовні, неминучі.

5) Це буде безпечно?

Коротка відповідь: дуже.

Усередині TON використовується еліптична криптографія – те, що популярний захищений сервіс Protonmail назвав «найрозвиненішою системою на сьогоднішній день». Всі операції всередині TON, судячи з технічної документації, будуть буквально пронизані шифруванням.

Незважаючи на це, жодна система не може вважатися абсолютно безпечною. Наприклад, недавній злом самого популярного месенджера в світі, WhatsApp, що дозволяв зловмиснику завантажити шпигунське ПЗ на пристрій користувача, не відкривав шифрування. Хакер використовував помилку в системі дзвінків. Схожа критична уразливість вже була знайдена в WhatsApp восени і грунтувалася на відеодзвінках. На думку Павла Дурова, жорстко критикує WhatsApp, це – слідство навмисно залишених лазівок в коді.

Головні висновки про платформу

4) Головні висновки про платформу

 • Екосистема. TON прагне стати екосистемою, яка підмінить собою звичайний веб. У ній передбачені не тільки власні сервіси і додатки, але і щось схоже на сайти, а разом з ними і щось схоже на веб з браузерами. Зовнішні сервіси можуть бути доступні в TON через спеціальні шлюзи. Одночасно TON буде легко інтегрувати в існуючі програми.
 • Сервіси. Сервісів у TON буде багато, але ключовим для кінцевих користувачів сервісом, як і передбачалося, буде платіжна система TON Payments і пов’язаний з нею кріптокогаманець. Разом з TON DNS це найбільш продумані сервіси в оглядовому файлі. Майже напевно буде запущено сховище файлів TON Storage. З’являться боти, що працюють в TON без втручання людини. Сервіси TON будуть інтегровані в Telegram, але месенджер стане не єдиним масовим додатком. У документації наводиться «гіпотетичний» приклад аналога Facebook на платформі TON.
 • Швидкість. Архітектура дозволяє забезпечити безпрецедентну швидкість операцій – мільйони транзакцій в секунду. Такі обсяги і швидкості мають сенс тільки в разі одночасного використання кріптоплатформи сотнями мільйонів чоловік.
 • Безпека. Всі дані будуть шифруватися за сучасними схемами еліптичної криптографії. Шифрування забезпечує і спеціально створений для TON мову програмування Fift.
 • Готовність. Низькорівневі процедури (створення смарт-контракту, перегляд існуючих, переказ коштів) готові. Але не схоже, щоб у TON вже написали багато сервісів і продуктів високого або навіть середнього рівня – наприклад, типові смарт-контракти різної складності, маркетплейс або системи платежів і хмарного зберігання. Про те, як це все буде виглядати в кінці року в месенджері Telegram, не сказано ні слова.

3) Вигляд платформи для кінцевого користувача

Технічний опис поки приділяє сервісній частини TON всього шість сторінок. За ним складається враження про глибоку продуманість інфраструктури:

 • передбачається, що через TON зможуть працювати і зовнішні додатки, для цього будуть створені спеціальні шлюзи між екосистемою TON і зовнішнім світом;
 • зможуть з’явитися і гібридні програми, що працюють як в TON, так і за її межами (так звані «туманні сервіси» або fog services).
 • Telegram технічно стане TON-сервісом, система платежів TON Payments і проксі TON Proxy – «туманними сервісами»;
 • в TON Payments буде передбачена можливість не активувати гаманець, але не втрачати при цьому грошові кошти. Переказ просто знайде користувача після активації, а до тих пір буде висіти в блокчейні. Ця технічна деталь в теорії дозволяє запускати TON частинами на різних ринках, включаючи можливість активації вибірково.
test network

2) Як працює тестова мережа

 • Для передачі коштів задіюється блокчейн і смарт-контракт.
 • Зазвичай блокчейн – це список пов’язаних один з одним блоків, але в TON це щось більше. Микола Дуров назвав нову розробку «блокчейном блокчейнів» – крім головного ланцюжка можливі до 2 ^ 32 робочих блокчейнів (workchains), кожен з яких може ділитися на 2 ^ 60 «осколків» (shardchains). Така складність потрібна, щоб забезпечити мільйони транзакцій в секунду. Для порівняння, в лютому 2019 року блокчейн Bitcoin наблизився до рекордних 4,7 транзакціях в секунду.
 • Смарт-контракт або договір. Технічно в TON смарт-контрактом є програма з кодом на спеціально створеному для TON мовою Fift тамасивом даних. Смарт-контракт обов’язково забезпечується криптовалютою Gram.
 • Смарт-контракт не діє без криптовалюти. Поки в TON немає реальних людей з грошима, тому в тестовій мережі діє спеціальна можливість test giver, що видає до 20 Gram всім бажаючим написати і протестувати свій смарт-контракт.
 • Файл зі смарт-контрактом відсилається в віртуальну машину Telegram Open Network Virtual Machine, яка потім стежить за його виконанням.
 • Все відбувається максимально швидко. Смарт-контракт пишеться стековою мовою Fift, але сама програма всередині віртуальної машини TVM також компілюється, перетворюючись в ще більш швидкий машинний код.
 • Все це дуже добре шифрується за допомогою еліптичної криптографії. Точніше, за двома схемами. Перша – EdDSA25519, яка дозволяє видавати десятки і сотні тисяч підписів на секунду, що важливо для швидкості роботи мережі. Друга схема – Curve25519 для асиметричної криптографії.
 • У Fift вбудована підтримка сильної криптографії та вміння працювати з блокчейн-платформою TON. А завдяки використанню віртуальної машини виходить масштабована система, яку можна нескінченно розширювати і варіювати.

1) В якій стадії знаходиться розробка

Наскільки можна судити, майже готова віртуальна машина – програмна імітація комп’ютера, що реалізує потрібну платформу. Майже готові всі процедури низького рівня. Основа для блокчейн-клієнта також готова, хоча його ще тільки належить інтегрувати в месенджер.

У технічній документації немає перерахування типів стандартних смарт-контрактів – від вкладів до аукціонів. Схоже, що це головна турбота розробників на поточний момент – без цього неможлива криптоекономіка продукту.

Facebook Comments
Ton – блокчейн платформа Павла Дурова, засновника Telegram
Догори